Co je to hemofilie?

Je mnoho nemocí, které dnes mohou lidé mít. Pokud se zajímáte o to, jaké konkrétně to jsou, je jednou z nich také hemofilie. Jistě jste o ní také slyšeli. Ne každý ale přesně ví, co je to za nemoc, nebo čím přesně se vlastně projevuje. Proto je dobré podívat se na to blíže a zjistit, co je to hemofilie.

Základní definice je celkem jednoduchá

Abychom mohli dobře vysvětlit, co je to hemofilie, je třeba podívat se na její základní definici. V tomto směru je nutné jasně říci, že se jedná o podmíněné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. V takovém případě zcela pochopitelně dochází k tomu, že pokud je pacient například zraněný, je s danou ránou spojena velká krvácivost. Ta se ale může projevovat i jiným způsobem, a to konkrétně tak, že se objevují krevní výrony například do svalů, stejně jako to mohou být i krevní výrony třeba i do kloubů.

Jak hemofilie vznikne?

Ano, i toto je důležitá otázka, kterou je nutné si položit, pokud se o této nemoci konkrétně mluví. Jde hlavně o to, že se objeví vlivem celkové mutace genů, k čemuž dochází zhruba ve třiceti procentech. A to i v situaci, že některý ze předků touto nemocí zcela určitě netrpěl. Je tedy nutné říci, že ani zdraví rodiče nemusí bát stoprocentní jistotou toho, že se hemofilie neobjeví. Dále samozřejmě musíme říci, že svůj vliv na výskyt této nemoci dědičnost jako taková pochopitelně má. A tak pokud se vyskytne u rodičů, tak je vysoká pravděpodobnost toho, že bude mít tuto nemoc i dítě.

Kolik je u nás nemocných?

A jak je to u nás s aktuálním výskytem? Poslední čísla ukazují, že počet lidí, které hemofilie trápí, blíží tisícovce. Jde no data, která poskytují nejenom jednotliví lékaři, kteří své pacienty monitorují, ale jedná se také o data, která uvádí Český svaz hemofiliků, který je institucí, která má jeden hlavní cíl, kterým je pochopitelně pomoc s touto nemocí, a to každému, kdo jí trpí.