Pozor při výběru šperku. Trpíte-li hemofilií, může Vám stříbro černat.

Stříbro je známým kovem, který reaguje na jakékoliv výkyvy zdraví. Je známé, že u někoho černá stříbro neustále a musí jej tak často čistit, někdo má to štěstí a nemá s touto problematikou žádné zkušenosti neboť nikdy čistit šperky nemusel. To může být dáno nejen zdravotním stavem, ale také agresivitou potu. Neznamená to však, že musíme nutně zapáchat, avšak někdo má pot agresivnější více, jiný méně. A to významně určuje životnost lesku našich šperků. Nejvíce často trpí náramky, které jsou na zápěstí.

Samozřejmostí je, že při výběru náramku budeme hledět především na jeho design – vždyť právě pro ozdobu si ho pořizujeme a tak je důležité, aby dobře vypadal. Praktická stránka věci je však neméně důležitá – v úvahu je třeba vzít především výběr správné velikosti a také zapínání, které nám bude nejvíce vyhovovat.

Způsob zapínání

Stříbrný náramek má vždy nějaký mechanismus se zapínáním – například gumičkou jsou vybaveny zejména polodrahokamy nebo korálky.  Většina stříbrných náramků je řešena pomocí karabinky a kroužku na opačné straně – jedná se o velice bezpečný a pevný způsob zapínání, u menších rozměrů však trošku náročný na manipulaci bez pomoci druhého člověka. Setkat se můžeme však i s originálnějšími provedeními, pomocí kterých nám šperk drží na zápěstí. Příkladem je:

  • Magnetický uzávěr
  • Kotvička nebo uzávěr ve tvaru „T“
  • Patent
  • Kloubový mechanismus (u obručovitých typů)

Všechny alternativní typy vynikají především tím, že si s nimi poradíte snadno sami bez pomoci někoho dalšího. Magnet obvykle pevně drží a při zavadění o nějaký předmět se sám rozepne, aby nedošlo k roztržení řetízku. Patent je kvalitní, ale má zase obtížně změnitelnou velikost, proto je stejně jako u dalších typů třeba poctivě při výběru měřit.

Měření velikosti

Zvolení správně velikosti je důležité, aby nám náramek dobře seděl, neškrtil ani nepadal. Některé stříbrné náramky jsou nastavitelné a disponují více délkami zapínání, jiné mají velikost pevně danou. K měření využíváme klasického krejčovského metru a zjištěné rozměry pak porovnáme s vybraným šperkem a číslem u něj uvedeným. Nejlepší možností je, pokud si můžete náramek přímo vyzkoušet. Pro odhad se vyplatí navštívit zlatnictví a zjistit, jak konkrétní rozměr (byť ne zrovna vašeho vysněného typu, který si chcete koupit) na vaší ruce sedí.