Hemofilii může mít muž, i žena

Pokud se podíváme na to, koho může hemofilie ohrožovat, tak je třeba uvést, že se může jednat jak o muže, tak se může jednat také o ženu. Vše je ale trochu složitější a tak se podíváme na další důležitá fakta, která jsou právě s touto nemocí spojena. Na jejich základě budete přesně vědět, jak to s touto nemocí je.

Hlavně u mužů

Pokud je jeden hlavní problém, který je s hemofilií spojený, tak je to určitě ten, že ji mají především muži. A to z toho důvodu, že se přenáší ve formě vadné alely na chromozómu X, který je pochopitelně ten mužský. Je ale třeba říci, že se může objevit situace, kdy postihne ženu, ale v takovém případě mluvíme o stavu, kdy se objeví hned dvě špatné alely. Není to zase až tak obvyklá situace a tak je to stav, který skutečně můžeme označit za maximálně výjimečný.

Jak je to u žen?

Víme tedy, kdy u nich může typická forma této nemoci nastat. Podívejme se ale ještě na další fakta, která celkem jasně ukazují to, že hemofilie je opravdu zákeřná a také celkem nevyzpytatelná nemoc. Pokud se podíváme na ženy, které mají jenom jednu vadnou alelu, tak mají výhodu v tom, že typické příznaky a problémy nemají. Problém je ale jinde. Tyto ženy jsou označovány jako takzvané přenašečky. To znamená, že pokud mají děti, a pochopitelně především chlapce, tak je mohou touto nemocí nakazit. Zde mají muži jednu klíčovou výhodu, jelikož přenašeči být nemohou. Jsou buď klasicky nemocní, nebo jsou klasicky zdraví.

Dvě hlavní skupiny

Na závěr dodejme i to, že hemofilii můžeme rozdělit do dvou konkrétních skupin. O jaké se jedn8,je to Hemofilie A, a také hemofilie B. První typ je spojený s tím, že je zde absence nebo nedostatek Faktoru srážlivosti VIII, zatímco pokud se podíváme na typ s označením B, tak se jedná o nedostatek Faktoru srážlivosti IX. To, o jaký typ se jedná právě u vás zcela pochopitelně neurčí nikdo jiný, než zkušený lékař.